Hiritar Merezimenduaren Dominak

Protagonistak

Zer dira

Danborradako ikonoa

Urtero San Sebastian Eguneko jaia iristen denean, Donostiako Udalak Hiritar Merezimenduaren Domina ematen dizkie hiriari izaera bereziko zerbitzua eskaini dioten pertsonei edo entitateei.

medallas2019

Nola ematen dira

Urrezko Danborraren kasuan bezala, hiritarrek euren hautagaitzak aurkez ditzakete. Ondoren, saritu nahi den pertsonaren edo erakundearen merituak, eta proposatzen den saria ematea justifikatzeko garrantzitsuak diren datu guztiak jasoko dituzten banakako espedienteak osatuko dira, eta kasurako eratutako gobernu-organoei aurkeztuko zaizkie, hautagaitzak, Udalak berak proposatutako hautagaitzekin batera, azter ditzaten. Hori egin ondoren, Udalbatzak berretsiko ditu saritu horiek.

Hiritar Merezimenduaren Dominen kopurua ez dago mugatua, baina Udalak euren izen ona zaindu behar du, eta une jakin batean 200 lagun baino gehiagok aldi berean eduki dezaten saihestu behar du. Urtean, gehienez, 5 domina eman ahal izango dira.

Zerrenda - Hiritar merezimenduaren dominak

2019

Eragin Elkartea

53 urtez emakumearen garapen pertsonal eta kulturala bultzatzeko egindako lanagatik.


Hazi eta Ikasi

Eskola laguntza solidarioa. Baliabide gutxiko familien seme-alaben ikasketa prozesuan egindako lan boluntarioagatik.


Elizaran ikastetxea

Bete berri dituen 100 urteotan milaka donostiarren lanbide heziketan eta bereziki, emakumearen sustapen eta laneratzean aitzindari izateagatik.


Gaztetxo Antzerki Eskola

Intxaurrondoko Salesianos ikastetxean sortuta, 20 urtetan antzerkigintzan egindako lanagatik.


Ancora

Hiriko ondare urbanistikoaren alde egiten duen lanagatik.

2018

Casa Ponsol


Izan Norbera Fundazioa


Intxaurdi Kirol Elkartea


Club Gimnasia Rítmica Donosti


Paul Zubillaga (doctor pediatra)

2017

Kemen Elkartea


Aspanogi


Gimnástica de Ulía


1982. urteko Jakintza Ikastolako 5.B mailako gelako neskak


Javier Hernáez Uranga (Altzako parrokoa)

2016

Itzurun Elkartea


Juan Ojanguren Ulacia Jn.


Katxalin Elkartea


Nazaret ikastetxea


Chernobil Elkartea

2015

Juan José Ocón Jn.


Txoko Txiki


Goienetxe Fundazioa


Kantu Jira


María Jesús Bragado And.

2014

Ángel García Ronda Jn.


Daniel Zulaika Jn.


Vicenta Benítez And. (Une haur saharrak ekartzen dituzten familien izenean)


Erroak Sartu Elkartea


Itxaropenaren Telefono Elkartea

2013

José Luis Alvarez Enparantza Jn., Txillardegi


Jaime Caballero Jn.


Luisa Etxenike And.


Donostia Unibertsitate Ospitaleko Neonatologia Saila


Txotxongilo Taldea

2012

Andresa Portugal And. - Arrain saltzailea


Ramón Saizarbitoria Jn. - Idazlea


Joaquín Pérez Iriarte Jn. - Txomin Enea-ko Bizi Lagun Elkartea


Peter J. Brown - Dantza irakaslea


Hospitalidad de Lourdes

2011

Miguel Tardáguila Jn.


Gipuzkoa Dantza Profesionalen Elkartea


Félix Pérez Carrasco Jn.


Arrats Elkartea

2010

Mintza Laguna


José Luis Fernández Jn.


Iñaki Fernández Jn.


Fermín Muñoz Jn.


Lilatlón

2009

Bera Bera K.E.


Asociación de Amigos del Camino de Santiago


Gros Xake Taldea


Esteban Elizondo Jn.


Juan Antonio Antero Jn.

2008

ADEMGI


Kalapie


Verdini Dantza Taldea


Carlos Benito Gómez Jn.


Lourdes Oñederra And.

2007

Richard Oribe Jn.


Agustín Unzurrunzaga Jn.


Arreba María Luisa Anton


Xabier Muñoz Jn.


Concha Chaos And.

2006

Andre Mariaren Mirabeak


Mari Carmen Ganzarain And.


Evaristo Ayestaran Jn.


Librería Manterola


César Pérez Jn.

2005

Rafael Munoa Jn.


Javier Pradini Jn. Emauseko Arduraduna


Intxaurrondoko Gastronomia Taldea


José Yabén Jn. Martuteneko Bizilaguna


Teresa Cormenzana and., Gipuzkoako Merkataritza Federazioko lehendakaria

2004

Mariasun Landa And.


DYA


GEHITU


Erizaintza Elkargoa


Peli Egaña Jn.

2003

Club Fortuna


San José Ikastetxea


Gautena


Mari Carmen Guimerans And.


Imanol Olaizola Jn.

2002

Lagun Liburutegia


Euskadiko Filmategia


Miguel Vidaurre Jn.


José Manuel Azkue Jn.


Alberto García Hinosa Jn.

2001

AGIPAD


Club Vasco de Camping Elkartea


Sociedad de Cuidados Paliativos


Miguel Mari Echevarren Jn.


Aterpe Boluntario Elkartea

2000

Argazkilari Elkartea


Loiolatarra Elkartea


Luz Díez Montes Miranda And.


AFODESA


Antiguoko Pilotazaleok Elkartea

1999

Vicente Zaragüeta Jn.


Gipuzkoako Artisten Elkartea


San Telmoko Lagunen Elkartea


GOIZALDI


Matia Fundazioa

1998

Mari Ayestaran Amunarriz Jn.


Francisco Pizarro Jn.


Eugenio Tamayo And.


Xose Antonio Vilaboa Barreiro Jn.


Saharako Lagunen Elkartea


Kresala Elkartea


Gureak Taldea

1997

J.Ignacio Ansorena Miner Jn.


Amaya Bontigui Zubiaurre And.


Plácido Eceiza Yarza Jn.


José Mª Zapirain Maritxalar Jn.


Gipuzkoako Odol Emaileen Elkartea


ASPACE


Dordoka Kirol Elkartea

1996

Miguel Capa Elola Jn.


Ibon Sarasola Errazquin Jn.


ASOC. CULTURA MUSICAL


ATZEGI


SOS Balcanes

1995

Francisco Aranaz Darras Jn.


Manu Arrue Atxalandabaso Jn.


Faustina Carril Arocena And.


Josetxo Mayor Mateo Jn.


Mariano Larrandia Moral Jn.

1994

Angelita Martínez Gil And.


Xabier Aizarna Azula Jn.


José Delgado Castro Jn.


Luis de María y Lafaja Jn.


Iñaki Ibero Telletxea Jn.


María Semperena Zubillaga And.


Ikusiko Lan Taldea

1993

Miren Azkarate Villar And.


Félix Gabilondo Arakistain Jn.


Pablo García Azpillaga Jn.


Evaristo González Landa Jn.


Olegario Iturralde Bujanda Jn.


Rafael Puignao Fernández Aransgui Jn.

1992

Cristina Cuesta Gorostidi And.


Manuel Matxain Ezpeleta Jn.


José Luis Munoa Roig Jn.


Hilari Pagazartundua And.


Juan Mª Peña Ibañez Jn.


Luis Pedro Peña Santiago Jn.


Tomás Pérez Pérez Jn.


Antonio Sierra Valgañón Jn.


Proyecto Hombre

1991

Pilar Olascoaga Arrate And.

1990

Manuel Cendoya Isasa Jn.


José Mª Ferrer Chapartegui Jn.

1989

Hutsik geratu zen.

1988

Hutsik geratu zen.

1987

Antton Ayestaran Picabea Jn.


Ignacio Eizaguirre Arregui Jn.


Javier Sada Anguera Jn.


José Sarasa Ayerbe Jn.


Javier Urquia Zaldua Jn.

1986

José Mª Aguirre Gonzalo Jn.


Jesús Mª Alkain Martikorena Jn.


José Mª Arana Ajubita Jn.


Luis Miguel Arconada Echarri Jn.


Ignacio Barriola Irigoyen Jn.


Manuel Mugica Echart Jn.


Carlos Santamaría Ansa Jn.

Babeslea
Sabadell Guipuzcoano
X